1. home
  2. Mikroplasty

Mikroplasty

Ve vzduchu, v půdě, ve vodě - mikroplasty jsou všude. Ale co jsou vlastně zač? Kde se tu vzaly? A jaký mají dopad na životní prostředí?

Co jsou mikroplasty?

Mikroplasty chápeme jako pevné, ve vodě nerozpustné syntetické a polosyntetické polymery, tj. plastové částice do velikosti 5 milimetrů. Vznikají převážně fragmentací větších plastových materiálů, z oblečení a z různých kosmetických produktů.

Mezi tyto látky patří:

akryl, polymer, silan, styren, polyquaternium, nylon, polyethylentereftalát, polyethyleny, polypropylen, polyvinylchlorid, polyester, polyéter, polyamidy, polyimidy, polyuretan, etylenvinylacetát, PVP, polyvinylalkohol, hydroxyethylcelulóza a karbomer


Vliv mikroplastů na řeky a oceány

Velkou zátěž pro mořské prostředí představují větší kusy plastů (například plastový odpad) , které končí v moři a postupně se tam rozkládají. Mořští živočichové polykají plastové částice při hledání potravy nebo náhodně. Podle studií to má různé účinky. Například požití pevných částic může změnit trávicí trakt nebo způsobit zánět.

Vliv mikroplastů na lidský organismus

Mikroplasty se do našeho těla dostávají vzduchem, vodou, oblečením, kosmetikou nebo potravinami. Vídeňská univerzita již dokázala detekovat mikroplasty v lidském organismu (Schwabl a kol. 2018). V současné době však není jasné, zda a jak jsou malé plastové částice nebezpečné pro lidské zdraví (Spolkový institut pro hodnocení rizik 2019).

Přestože vliv mikroplastů na životní prostředí a člověka dosud nebyl plně prozkoumán, lze očekávat jejich negativní účinky na ekosystémy.

Společnost PENNY si je vědoma své odpovědnosti vůči lidem a životnímu prostředí a zavazuje se omezit používání mikroplastů a rozpuštěných, gelových a tekutých polymerů.

Abychom zákazníkům usnadnili orientaci, označujeme výrobky naší značky PENNY Cosmetics, které neobsahují mikroplasty a zároveň ani soustředěné rozpuštěné, gelové a tekuté polymery, vlastní pečetí.

Tipy, jak se vyhnout mikroplastům

Předpokládá se, že se mikroplasty šíří vzduchem i vodou, ale již nyní existuje mnoho způsobů, jak snížit množství mikroplastů, které se do životního prostředí dostávají kvůli lidskému chování. Pomohou vám následující tipy:

  • Při nákupu vlastních značek PENNY hledejte pečeť „Složení bez mikroplastů“ a dávejte přednost výrobkům bez mikroplastů i od jiných značek.
  • Používejte přírodní kosmetické produkty.
  • Dávejte přednost oděvům z přírodních vláken, např. bavlny, a vyhýbejte se oděvům ze syntetických tkanin, jako je polyester, mikrovlákno, spandex a nylon.
  • Oblečení ze syntetických vláken perte co nejméně.
  • Nepoužívejte čisticí utěrky z mikrovlákna.
  • Jezděte autobusem, na kole nebo choďte pěšky co nejčastěji a nechte auto doma.
Klikněte zde a zjistěte, které kosmetické výrobky bez mikroplastů můžete v PENNY koupit.