1. home
  2. 10 miliónů stromů

Pro média

POMÁHÁME VYSÁZET DESET MILIÓNŮ STROMŮ

Praha, 30. srpen 2023Společně s Nadací Partnerství si PENNY dalo za cíl vysázet v rámci projektu SÁZÍME BUDOUCNOST po celé zemi 10 000 000 stromů. Tuto inciativu podporuje už třetím rokem a pomáhá tak zlepšovat životní prostředí na desítkách míst České republiky.


Cílem projektu je vrátit stromy do české krajiny a obcí. „Máme po celé zemi více než 400 prodejen a 5 logistických center. Jsme lidem blízko a chceme jim být dobrým sousedem. Stromy mají pro naše životní prostředí zásadní význam, který se změnami počasí ještě roste. Proto jsme se už před několika lety připojili k Nadaci Partnerství s cílem vysázet 10 000 000 stromů po celé zemi, tedy prakticky za každého obyvatele České republiky jeden strom,“ říká Tomáš Kubík, manažer komunikace PENNY a dodává: „Už při plánování výstavby nebo u velkých modernizací našich nových prodejen přihlížíme k okolnímu prostředí a k výsadbě zeleně a stromů v jejich okolí. Například u naší prodejny ve Skutči na Chrudimsku jsme oseli 3 350 m2 květnané louky a doplnili ji keři. Vysázeli jsme nedaleko také alej 20 nových stromů (bříza, habr, třešeň, javor).“


Grantový program Sázíme budoucnost podporuje a zajišťuje výsadbu stromů formou pokrytí nákladů na výsadbu, péči o stromy, odborný dohled nebo finance na nezbytný materiál, nářadí či dopravu. Podmínkou je, že stromy a keře vysadí místní dobrovolníci, kteří budou o novou zeleň pečovat následujících 5 let. „Jako důležité vnímáme i to, že součástí projektu je následná péče o vysázené stromy. Díky spolupráci s Nadací Partnerství tak máme jistotu, že se zasazeným stromům dostane ta nejlepší možná péče a budou tady i pro další generace,“ doplňuje Tomáš Kubík.


Iniciativu Sázíme budoucnost podporují i známé osobnosti, například Nick Winton, módní návrhářka Iva Burkertová, bioložka Hana Svobodová, herci Bolek Polívka a Maroš Kramár, moderátor a hudební producent Jaro Slávik a řada dalších. Od samotného začátku se na ní podílí také Ministerstvo životního prostředí, které samotné sázení stromů podporuje i finančně, a to prostřednictvím svých dotačních programů. Do projektu se zapojili také samotní zaměstnanci PENNY, kteří vysázeli na 150 nových stromů u Petřvaldu na Ostravsku a v Podhořanech u Ronova.