1. home
  2. Tiskové zprávy
  3. PENNY den včel

Pro média

OSLAVTE S PENNY V SOBOTU CELOSVĚTOVÝ DEN VČEL

Praha, 18. květen 2023Včely jsou nedílnou součástí našich životů už po tisíciletí. Bez jejich příspěvku opylováním by nám hrozila skutečná potravinová krize. Některé plodiny nutné pro produkci potravin by bez včel dokonce zcela zmizely. I to je jeden z důvodů proč v sobotu 20. května oslavíme Světový den včel.


„Uvědomujeme si význam včel pro náš život. Bez nich by nebyl takový, jaký jej známe. Některé potraviny bychom vůbec neměli, a nejde jen o med, ale z těch nejoblíbenějších například kakao, káva nebo vanilka. Proto v PENNY včely nejen sami chováme a staráme se o ně, ale snažíme se i vzdělávat veřejnost a jít jí příkladem,“ říká Petr Baudyš, manažer kvality PENNY a Ing. Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského dodává: „Vliv na stav a kvalitu včelstev mají především tři faktory, a to zmenšující se životní prostor, kdy ubývá zemědělské půdy a jejich přirozeného prostředí, dále pak klimatické změny a s nimi související suchá období, a v neposlední řadě pak používání prostředků pro zvýšení zemědělských výnosů, tedy lidově řečeno chemické přípravky, které pro toto používáme. Celkově dochází ve světě k úbytku včelstev, a to významně. V České republice jsme národem včelařů, a jakákoliv péče o včely pomáhá, ale jedná se o globální problém.“


PENNY se stará o více než 2 milióny včel v 58 úlech umístěných v okolí svých logistických center v Radonicích, Jirnech u Prahy, Lipníku nad Bečvou a Dobřanech. Nyní připravuje osazení včelstvy úly u své ekologické celodřevěné prodejny ve Skutči na Chrudimsku a na dalších místech v okolí svých prodejen. Spolupracuje také s Botanickou zahradou hlavního města Prahy a podporuje nejstarší včelařskou školu nás SOU Nasavrky.


Světový den včel vyhlásila Valná hromada OSN v roce 2017 na základě návrhu Kongresu Apimondia. „Tento den byl zvolen proto, že v květnu vše kvete a včely mají nejvíce práce s opylováním. Je to pro ně nejdůležitější měsíc v roce. A 20. květen je dnem, kdy se narodil Slovinec Anton Janša (1734-1773), zakladatel moderního včelařství, kterého Marie Terezie pozvala do Vídně, kde v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství,“ vysvětluje volbu data Světového dne včel Petr Baudyš.


PENNY při příležitosti Světového dne včel připravilo speciální akci a nabízí v rámci akčního týdne produkty pro včelaře i zákazníky, kteří chtějí chov včel podpořit.