1. home
  2. Tiskové zprávy
  3. Dobijte energii do školy snídaní a svačinou z PENNY

Pro média

DOBIJTE ENERGII DO ŠKOLY SNÍDANÍ A SVAČINOU Z PENNY

Praha, 26. srpna 2021Léto skončilo a děti se vrací zpátky do škol! Po roce distanční výuky a volnějším letním režimu, kdy nemusely vstávat, chodily později spát, a celý den trávily zábavou, jim začíná ranní vstávání a řád. Jiný režim, pevnější program a návrat do školního kolektivu vyžadují i posílení obranyschopnosti organismu, a k tomu pomůže obohacení jídelníčku.


Aby děti přechod do školního režimu zvládly, doporučují psychologové začít změnu trénovat o něco dříve než s prvním dnem školy. Je potřeba děti zklidnit, a postupně vracet k jejich povinnostem. „Zkuste třeba odpoledne a navečer do pitného režimu zařadit bylinkové čaje s meduňkou, třezalkou, levandulí, určitě si dokážete vybrat nějaký z řady Kouzelný čaj. Zklidňující bylinky můžeme nejen pít, ale přidat třeba oregano, což je vhodné přidat i do jídla“, radí Hana Střítecká, nutriční terapeutka PENNY.


Návrat do škol znamená také návrat do většího uzavřeného kolektivu. Zvláště v této době je tedy třeba posílit obranyschopnost organismu. „Pravidelně zařaďte dětem do jídla zdroj probiotik, tedy zakysané mléčné výrobky. Ideální jsou ty vyrobené z výhradně českých surovin řady BONI. Vhodná je i prokvašená zelenina. Málokdo zná takzvané české máčáky, což jsou nakládané, nikoli zavařené okurky, na kysané zelí je ještě brzy, ale i jeho čas přijde. Dobré je občas zkusit třeba pickles nebo asijskou variantu – kimchi“, doporučuje Hana Střítecká. Neměli bychom také zapomínat na ovoce a zeleninu, a to vícekrát za den, a ne jen jednou jako svačinu. V PENNY najdete ovoce a zeleninu od místních farmářů a bioovoce a biozeleninu značky my BIO, které mívají lepší chuť. Dobré je přidat i vitamín D – třeba v rybičkové pomazánce ke svačině.


Děti se budou muset nejen zklidnit, ale také více soustředit a přemýšlet. Dítě potřebuje dodat tělu energii hned ráno, rozhodně by se tedy snídaně neměly vynechávat. Zvláště starší děti v takových situacích doplňují organismus kávou nebo energetickými nápoji, což jejich organismu nesvědčí.


A co správně snídat nebo svačit? Možností je spousta. Od pečiva s různými pomazánkami, se sýrem či kvalitní uzeninou, přes palačinky až po sladké nebo slané muffiny. Vhodné jsou také klasické jogurty, ideálně opět z řady BONI, které můžeme ochutit kouskem ovoce, oříšky nebo semínky z řady Naturalia či müsli Crip Crop. Děti mají rády také doma připravené pudinky – třeba i chia, které bychom vždy měli doplnit o ovoce.


Důležité ke nezapomínat na pitný režim. “Bez správného a pravidelné doplňování tekutin hrozí dětem dehydratace, ztrácí schopnost soustředění, bolí je hlava a jsou roztěkané a podrážděné. Vysychání sliznic pak přispívá ke snazšímu průchodu infekcí. K pití stačí obyčejná pramenitá voda, tady doporučujeme pramenitou vodu TANJA z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Pokud dítěti nechutná, lze ji „ochutit“ bylinkami, bobulových ovoce nebo třeba okurkou, které není problém v lahvi nechat celý den, a průběžně jen doplňovat vodu. Dobře poslouží také neslazené bylinkové či zelené čaje z řady Kouzelný čaj. Pokud nám dítě zároveň nastoupí i do sportovních kroužků, lze část pitného režimu pokrýt ředěnými 100 % ovocnými džusy, třeba ty  značky Purissima“, doporučuje Hana Střítecká.SLANÉ MUFFINY PODLE HANY STŘÍTECKÉ A MARTINA ŠKODY

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=us0QUCLSacY


Na 12 muffinů budete potřebovat:

1x listové těsto KARLOVA KORUNA

200 g slaniny ŘEZNÍKŮV TALÍŘ

4x vejce KARLOVA KORUNA

100 g sýru Grana Padano SAN FABIO

200 ml smetany ke šlehání asi 500 g pórku

200 g sýru gouda

⅓ lžičky muškátového ořechu máslo nebo sádlo (na vymazání formy)

1 lžíci sádla nebo rostlinného oleje sůl a pepřCelozrnný chlebík s pečeným krůtím prsem a zeleninou

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=xgUP2IQisVM


Na 5 porcí celozrnného chlebíku s tvarohovým dipem, pečeným krůtím prsem a čerstvou míchanou krájenou zeleninou budete potřebovat:


Na maso

asi 600 g krůtího prsa vcelku DOBRÉ MASO

sůl, pepř PENNY

1 lžičku mleté papriky PENNY

1 lžičku kurkumy

2 lžíce oleje SAN FABIO


Na dip

1x čerstvý sýr BONÍK (není nutné)

250 g tvarohu BONI

sůl

citronovou šťávu my BIO (dle chuti)


Na servis

10 menších krajíců celozrnného nebo žitného chleba

3 rajčata OD ČESKÝCH FARMÁŘŮ

½ salátové okurky my BIO

2 ks little gem salátu

5 ředkviček