1. home
  2. Tiskové zprávy
  3. Vznik státu s během Sokolů

Pro média

OSLAVTE S PENNY VZNIK STÁTU SOKOLSKÝM BĚHEM

Praha, 26. říjen 2022

 


V pátek 28. října oslavíme vznik českého státu. Při této příležitosti PENNY podpoří po celé zemi tisíce běžců, kteří se tento den rozhodnou oslavit státní svátek Sokolským během republiky.


Sokolský běh republiky je oslavou založení Československa. Historie této akce se začala psát na podzim roku 1919 při příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky. Tehdy sokolové připravili do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast co největšího počtu sokolů a sokolek, tzv. rozestavný běh 28. října. O sto let později byla tato tradice obnovena. Vznikl tak Sokolský běh republiky a s ním i oslava 28. října 1918 v podobě sérií běhů pořádaných po celé republice.


„Jsme česká firma. Naším heslem je „hezky česky“, podporujeme českost, české produkty, české producenty, českou ekonomiku, lidi v Česku. Současně už druhým rokem máme projekt na podporu sportu Hýbeme se hezky česky. Proto je přirozené a logické, že s naším významným partnerem tohoto projektu Českou obcí sokolskou spolupracujeme i na Sokolském běhu republiky. Stejně jako my jsme po celé zemi, tak této akce se účastní lidé ze všech koutů České republiky. Chceme si společně s nimi připomenout tradici a historii naší země,“ popisuje Vít Vojtěch, šéf strategického marketingu PENNY a dodává. „Jsme hrdí a je pro nás ctí být součástí každodenního života České republiky i partnerem akce, která podporuje českost. Podporujeme Sokolský běh republiky, protože reprezentuje hodnoty, které nám jsou blízké, tedy českost, tradici, respekt k historii i osobnostem českého národa.“


Letošní běh se uskuteční nejen na více než 50 místech České republiky, ale také na řadě míst světa, mimo jiné jej lidé poběží v Bánské Bystrici, Curychu, Lisabonu, Dallasu, Washingtonu nebo Ottawě. Účastníci letošního Sokolského běhu republiky se mohou těšit na unikátní pamětní medaili, v níž se spojují dvě české tradice, a to českého sklářství a sokolského běhu. Medaile bude závodníkům připomínat, jaký závod zdolali a její součástí je i náramek od světového výrobce českého křišťálu Preciosa.