1. home
  2. Tiskové zprávy
  3. PENNY běží se sokoly

Pro média

PENNY BĚŽÍ SE SOKOLY

Praha, 27. říjen 2021PENNY letos podpoří tisíce běžců po celé zemi, kteří se rozhodnou oslavit státní svátek vzniku republiky Sokolským během republiky. Jeho historie sahá až do roku 1919 a novodobá tradice byla obnovena před dvěma lety k jeho 100. výročí.


Sokolský běh republiky je každoroční oslavou založení Československa, právě proto se uskuteční ve státní svátek 28. října. „Na podzim roku 1919, při příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky, připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast co největšího počtu členek a členů Sokola, tzv. rozestavný běh 28. října. O sto let později jsme se rozhodli tuto tradici obnovit. Vznikl tak Sokolský běh republiky a s ním i oslava 28. října 1918 v podobě sérií běhů pořádaných po celé republice. V roce 2019 jsme společně vběhli do druhé stovky naší země a společně tak oslavili 101. výročí existence naší republiky. Navázali jsme tak na sokolskou tradici, která má počátek právě v prvním roce oslav nově vzniklého československého státu“ popisuje Hana Moučková, starostka České obce sokolské. Na 50 místech od Plzně až po Ostravu tak na čtyři tisíce běžců oslaví vznik Československa, nyní České republiky. „Rozhodli jsme se podpořit Sokolský běh republiky, protože reprezentuje hodnoty, které nám jsou blízké, tedy českost, tradici, respekt k historii i osobnostem českého národa. V rámci projektu Hýbeme se hezky česky společně se Sokolem po celý rok podporujeme sportování dětí a se spoluprací počítáme i do budoucna. Tuto akci bereme jako vyvrcholení podpory v letošním roce, kdy se u sportu mohou potkat celé rodiny, užít si sváteční den spolu a děti se kromě pohybu dozvědí i něco o naší historii. Jsme hrdí, že můžeme být partnerem akce, která spojuje tradice a současnost,“ říká Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu PENNY.


Na hlavní trase v Praze od Tyršova domu přes Petřínské sady si budou moci účastníci Sokolského běhu republiky připomenout nejslavnější okamžiky i osobnosti československého sportu. Pro děti budou připraveny na Kampě trasy o délce 0,5 a 0,8 km. Pro účastníky je pak připraven bohatý doprovodný program včetně tomboly.