1. home
  2. Tiskové zprávy
  3. Prodejny PENNY sníží emise CO2 o 4.680t ročně

Pro média

PRODEJNY PENNY SNÍŽÍ EMISE CO2 O 4 680 TUN ROČNĚ

Praha, 23. června 2021


Už v roce 2018 PENNY instalovalo první solární panely na své prodejně ve Velké Bystřici. V letošním roce pak předpokládá, že počet prodejen, u nichž bude velká část spotřebované elektrické energie získávána ze slunce, navýší na více než 40. Sluneční energii nejnověji využívají prodejny v Borovanech, Bělé pod Bezdězem, Odolene Vodě, Uhříněvsi či Staré Boleslavi.Fotovoltaika je stále populárnější a rozšířenější formou získávání elektrické energie. Mnohými je považována za energii budoucnosti, protože se jedná o trvale udržitelnou technologii, vždyť využívá nejdostupnější zdroj energie – sluneční záření. „Naším dlouhodobým cílem je snižování energetické náročnosti našich prodejen. V rámci modernizace naší sítě tak například měníme osvětlení za moderní úsporná LED světla, instalujeme úspornější chladící a mrazící boxy, a tak dále. Proto je osazování našich prodejen i skladů fotovoltaickým systémem logickým a přirozeným krokem k dalším úsporám,“ říká Mathias Mentrop, jednatel společnosti PENNY a pokračuje: „Nejde jen o ekonomické úspory. Jde také o to, že se chceme chovat odpovědně k naší planetě. Solární energie je přirozený a obnovitelný zdroj energie. Investice do jejího využití tak pro nás má dvojí rozměr. Ekonomický i nezanedbatelný ekologický, vždyť díky jedné prodejně vybavené fotovoltaickým systémem snížíme množství CO2 vypouštěného do ovzduší až o 117 tun ročně. Navíc solární panely na střechách našich typizovaných prodejen nebo našich skladů nijak nezasahují do krajiny a nemění její ráz. Je to zkrátka technologie, která přináší jen pozitiva.“ Pro představu 117 tun CO2 se do ovzduší dostane při spálení 32 356 litrů nafty! Auto s průměrnou spotřebou 6 l/100 km by tak na toto množství ujelo takřka pět a půl tisíce kilometrů!


Na jedné prodejně, počty se samozřejmě liší podle velikosti konkrétní prodejny, je okolo 250 solárních panelů, které dosahují výkonu až 100 kWp. Pro bližší představu fotovoltaický systém jedné prodejny za ideálních světelných podmínek vyprodukuje ročně, a díky tomu prodejna současně neodebere a ušetří z veřejné sítě, přibližně 100 MWh elektrické energie. To je průměrná roční spotřeba elektrické energie 40 českých domácností!


Energie ze slunce u prodejen vybavených solárními panely pokryje 35 až 40 % jejich celkové spotřeby. V nejbližší době budou fotovoltaickými systémy nově vybaveny prodejny v Horšovském Týně, Mukařově, Mariánských Lázních, Českých Budějovicích, Rožnově pod Radhoštěm či Vamberku. Do konce roku pak také v Pečkách, Dobré, Boru u Tachova, Horních Počernicích a desítky dalších. Solárních panelů se dočkají také logistická centra PENNY, a to nejprve v Lipníku nad Bečvou a Dobřanech u Plzně.


„V posledních letech evidujeme zvýšený zájem ze strany velkých společností o energeticky úsporná řešení. V E.ONu se snažíme vždy dívat na věc komplexně a nabídnout našim zákazníkům to nejlepší řešení na míru. Naše spolupráce a přístup Penny je toho skvělým důkazem. Nejenže dodáme fotovoltaické elektrárny na tři desítky jejich prodejen, ale ve spolupráci s nimi postavíme u jejich prodejen také dobíjecí stanice pro elektromobily, a také dobíjecí stanici s fotovoltaickými panely a bateriovým úložištěm,“ říká Jan Zápotočný, člen představenstva E.ON Energie, který se podílí na realizaci projektu například na prodejnách v Bělé pod Bezdězem nebo Odolene Vodě.


Celkem chce PENNY do roku 2022 využívat solární energii minimálně u 10 % svých prodejen. Celková roční úspora by tak dosáhla 4 000 MWh, což by znamenalo, že se do ovzduší díky využití sluneční energie na prodejnách PENNY nedostane ročně 4 680 tun CO2. Tedy stejně jako když se spálí 1 300 000 litrů nafty.


*Emisní faktor – elektřina 1,17 t CO2 / MWh Zdroj: Vyhláška MPO č. 425/2004 Sb.