1. home
  2. Tiskové zprávy
  3. Průzkum diskontu

Pro média

PRŮZKUM: DISKONTNÍ ŘETĚZCE TÁHNOU NEJVÍCE, LÁKÁ CENA

Praha, 13.  říjen 2022Z výzkumu diskontního řetězce PENNY na reprezentativním vzorku více než 500 respondentů vyplývá, že se zvyšuje počet lidí, kteří nakupují nebo dávají přednost nákupu v diskontních prodejnách před klasickými supermarkety. PENNY je uváděno jako nejznámější diskontní řetězec u nás (51 %), současně jej dvě třetiny respondentů vnímají jako nejvíce diskontní. V celém segmentu diskontu pak nakupuje v současné době 85 % respondentů.


Diskontní prodejny umožňují zákazníkům rychlý každodenní nákup zboží za nejvýhodnější ceny na trhu, a to i přesto, že se způsob prodeje v tomto typu prodejen v posledních let mění a nabízí komfortnější a příjemnější prostředí na úrovni tradičních supermarketů. „Na základě námi realizovaného průzkumu je PENNY mezi lidmi obecně nejznámějším diskontem, když jej jako první uvedlo 51 % respondentů. Jako hlavní důvod nákupu v diskontních prodejnách uvádí nabídku zboží srovnatelné nebo lepší kvality za výhodnější ceny ve srovnání s jinými obchody (68 %). Dalším důvodem nákupu v PENNY je jeho blízkost (65 %), a v neposlední řadě se v našich prodejnách velmi dobře orientují (47 %). Těší nás také, že pro třetinu z oslovených lidí je důležitá nabídka našich privátních značek a pro čtvrtinu celková atraktivní nabídka produktů,“ okomentoval výsledky výzkumu Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu PENNY.


V diskontních prodejnách nakupuje v současné době 85 % zákazníků, přičemž více než dvě třetiny z nich zde nakupuje minimálně jednou či vícekrát týdně. Nejoblíbenější jsou diskontní prodejny ve věkové kategorii 45–59 let (92 %) a v kategorii 60+ (88 %). I v kategorii mladých (30-44 let) v diskontu pravidelně nakupuje 79 % lidí. Polovina všech respondentů uvádí, že v diskontech za poslední dva roky nakupuje častěji. V budoucnu plánuje v diskontních prodejnách nakupovat ještě více než doposud 48 % současných zákazníků. Důvodem, proč je diskont tak oblíbený, tkví v tom, že 61 % respondentů vnímá, že v diskontních prodejnách dostanou srovnatelnou kvalitu s jinými typy prodejen a daleko výhodnější cenu.


Přibližně dvě třetiny respondentů uvádí (66 %), že v diskontních prodejnách nakupují větší množství potravin z celkového množství, které nakupují. Více než sedmdesát procent (71 %) pak v diskontních prodejnách dělá častěji větší nákup (10+ položek) než v ostatních typech prodejen s potravinami. „Stále více lidí nakupuje v rámci speciálních akcí. Akční nabídky využívá 69 % respondentů a jejich počet stále narůstá. Mezi nejoblíbenější produkty nakupované v akci patří trvanlivé potraviny, mléko, mléčné výrobky, pochutiny, nápoje nebo ovoce a zelenina,“ vyjmenovává Vít Vojtěch.


Cenový index počítaný na základě cen spotřebitelského koše potvrzuje, že PENNY je dlouhodobě nejlevnějším řetězcem na českém trhu. To potvrzuje i zájem zákazníků, kterých za posledních 12 měsíců PENNY ve svých prodejnách obsloužilo více než 140 miliónů, což je v průměru takřka 500 zákazníků za minutu.


Podle dat GfK zaznamenal diskontní trh v letech 2019 až 2021 růst 28,3 %, zatímco trh bez diskontů za stejné období narostl o 8,7 %. Podle interního výzkumu skupiny REWE se 92 % lidí aktuálně obává zdražování potravin. Tyto obavy jsou hned na druhém místě za zdražováním bydlení a energií (96 %). Od diskontu pak zákazníci očekávají v prvé řadě pokles nebo alespoň zastavení růst cen (68 %), více slevových akcí (67 %) a zvyšování nabídky regionálních produktů (45 %).