1. home
  2. Tiskové zprávy
  3. Historické PENNY v Krumlově

Pro média

V KRUMLOVĚ RESPEKTUJEME ČESKOU HISTORII

Praha, 15. prosinec 2022Dnes otevřená ojedinělá prodejna PENNY v Českém Krumlově respektuje význam tohoto města pro českou historii a už od samotného návrhu byla její podoba navržena s úctou k místní architektuře.


Český Krumlov je jedním z nejvýznamnějších měst české historie a v minulosti byl sídelním městem nejmocnějších českých rodů, ať už Vítkovců, pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů nebo Schwarzenbergů. Od roku 1963 je centrum městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2003 pak bylo městskou památkovou zónou vyhlášeno i předměstí Plešivec, které je jižně od historického jádra města. A právě tady na ulici 5. května na břehu Vltavy vyrostla v průběhu letošního roku nová unikátní dvoulodní prodejna PENNY.


Od samotného počátku byla navrhována tak, aby respektovala význam Českého Krumlova i místní architekturu. „Už při samotné tvorbě projektu jsme si uvědomovali, že postavit moderní diskont ve městě s tak zásadním významem pro českou historii je výzva. Proto jsme navrhli unikátní prodejnu, připomínající historické dvoulodní stavby. Blízkost řeky Vltavy i atmosféra nám pak umožnily vytvořit místo, kde si lidé budou moci nejen nakoupit, ale i se setkávat a na chvíli se zastavit a odpočinout si v malebném prostředí,“ řekl při otevření prodejny Mathias Mentrop, jednatel odpovědný za expanzi PENNY. V rámci výstavby prodejny tak došlo k úpravám jejího okolí, které budou dokončeny na jaře po skončení období vegetačního klidu. U prodejny také vzniklo místo pro posezení, nová je i místní autobusová zastávka, a tak dále. „Ve spolupráci s památkáři a místní samosprávou jsme s našimi architekty vytvořili koncept, který plně respektuje lokalitu tohoto nádherného města a nenásilně zapadá do stávající zástavby. Vzhled prodejny byl navržen tak, aby budova působila jako dvě menší stavby. Při stavbě jsme také využili tradiční stavební materiály, tedy například pálené tašky, štukové omítky nebo měděné oplechování. Přitom je ovšem prodejna technologicky vybavena podle našich nejaktuálnějších požadavků, má vytápění a chlazení pomocí tepelných čerpadel, využívá zbytkového tepla z potravinářského chlazení, máme vzduchotechniku s vysokým stupněm rekuperace a tak dále,“ popisuje unikátní prodejnu PENNY Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení.


Nová prodejna s prodejní plochou 817 m2 bude mít otevřeno každý den od 7 do 20 hodin a pro zákazníky je připraveno 50 parkovacích míst.