1. home
  2. Společenská odpovědnost firem
  3. Pomáháme hezky česky
  4. PENNY PRO ZOO

V rámci boje proti plýtvání potravinami jsme připravili projekt PENNY PRO ZOO, na kterém spolupracujeme s desítkami zoologických zahrad po celé republice. V rámci tohoto projektu dodáváme pro zvířata nespotřebované ovoce a zeleninu ze svých obchodů.


Do zoologických zahrad dodáváme ovoce a zeleninu, kterou už nechceme nabízet našim zákazníkům, protože její kvalita neodpovídá naším přísným nárokům. Jedná se většinou o ovoce a zeleninu poškozenou například při manipulaci nebo při transportu, přičemž je nadále zcela nezávadná.Kontrola kvality ovoce a zeleniny probíhá na prodejnách PENNY každé dvě hodiny. Zaměstnanci při ní vytřídí kusy ovoce a zeleniny, které například nesplňují estetickou kvalitu nebo je potřeba je zkonzumovat, v co nejkratší době. Toto ovoce a zelenina splňuje všechny zdravotní normy a pro zvířata jsou zcela nezávadné. Podpora a dodávky takového ovoce a zeleniny jsou pro zoologické zahrady významnou pomocí, protože zvířata díky ní dostávají kvalitní a zdravou stravu.


 „Pro nás je tato spolupráce zásadní. Ročně v naší ZOO zkrmíme více než 60 tun ovoce a zeleniny. Pro představu, medvěd denně zkonzumuje 15 kilogramů, jeden velbloud 2 kilogramy, naše stádo zubrů pak okolo 80 kilogramů, a tak dále,“ popsal spolupráci Evžen Korec, majitel a ředitel ZOO Tábor. „V průběhu roku se jedná o tuny ovoce a zeleniny, které od PENNY dostáváme, a díky tomu má naše zvěř zajištěn přísun i leckdy exotického ovoce, které bychom jen těžko sháněli. Nejde jen o boj proti plýtvání, ale také o obohacení jídelníčku.“

Zoologické zahrady zapojené do projektu k 20. 4. 2023:

ZOO Brno
ZOO Lešná
ZOO Hluboká nad Vltavou
ZOO Hodonín
ZOO Vyškov
ZOO Tábor
ZOO Děčín
ZOO Dvůr Králové
ZOO Liberec
ZOO Chomutov
ZOO Nová Říše
ZOO Zelčín
ZOOPARK Stěžery
ZOOPARK Čarodějnický dvůr
ZOOPARK Olovnice
Para ZOO Vlašim
ZOO Biopark Štít Chlumec nad Cidlinou
Faunapark Štěpánov
Faunapark Horní Lipová
Dům dětí a mládeže Krupka
Záchranná stanice Lipec
Záchranná stanice Pasička
Záchranná stanice Drosera
Záchranná stanice Jaroměř
Farma Polná u Hazlova
Little farmes Rychnov u Jablonce nad Nisou
Farma Dubno
Farma u Staré hory
Farma Kapsa
Nadace ZOO Plasy
Nadace pro Vydru