1. home
  2. PENNY koutek
  3. Zpracujte maximum
  4. Jak potravinám zajistit dlouhou životnost

Jak potravinám zajistit dlouhou životnost

Je mnoho způsobů, jak potravinám zajistit delší životnost. Vedle zamrazování, které jsme vám již detailně představili dříve, se jedná o sušení, nakládání, nebo uzení. Pojďme si jednotlivé metody představit. Před tím, než začnete potraviny připravovat pro jejich dlouhodobější uskladnění, se ujistěte, že zpracováváte čerstvé a kvalitní produkty. 

SUŠENÍ

Sušení je vhodný způsob pro zpracování ovoce a zeleninu. Zbavuje plody vody a zajišťuje jejich delší trvanlivost. Sušené potraviny si zachovávají svou chuť, aroma i velké množství důležitých látek. Dochází pouze k úbytku vitaminu C.

Co můžeme sušit?


Ovoce, zeleninu, bylinky, houby, maso, ryby,

Dobu sušení můžeme zkrátit pokrájením potravin na menší kousky a před samotným sušením je dobré je předehřát, aby si zachovaly svou původní barvu a chuť.


Jak můžeme sušit?


  • Volně na vzduchu – nejlevnější, zároveň časově nejnáročnější metoda. Ideální pro sušení ovoce a zeleniny s nízkým obsahem vody, bylinky a houby. Sušíme na teplém místě bez přímého slunečního záření.
  • V troubě – sušit můžeme v troubě s teplotou nastavenou na 60 – 70 °C. Mějte na paměti, že při sušení v troubě je důležité nechat pootevřená dvířka, aby z nich mohla odcházet odpařující se voda.
  • V sušičce – nabízí rychlý a pohodlný způsob, jak usušit potraviny. Je rozdělená do několika částí. V horní části se suší plody s menším obsahem vody, ve spodní pak ty vodnatější.

NAKLÁDÁNÍ

Nakládání zamezí znehodnocování potravin a zajistí tak jejich delší životnost. Zároveň však často mění chuť naložených potravin.

Co můžeme nakládat?


Zeleninu, houby, ovoce, maso.


Do čeho můžeme nakládat?


  • Ocet – do octa nakládáme zeleninu a houby.
  • Olej – pro nakládání musí být co nejkvalitnější. Do oleje nakládáme např. květák, rajčata, papriky, ale také sýry, ryby nebo bylinky.
  • Alkohol – je vynikajícím konzervantem. Čím více procent alkoholu tekutina obsahuje, tím vyšší je trvanlivost naložených produktů. Do alkoholu se nejčastěji nakládají nejrůznější druhy ovoce.
  • Sádlo – vhodné pro nakládání vepřového masa, škvarků nebo husích jater. Sklenice se sádlem je potřeba následně ještě zavařit.

Náš tip: Pečené papriky v oleji

4 – 5 velkých červených paprik
3 stroužky česneku
bylinky podle chuti (rozmarýn, tymián, oregano,...)
panenský olivový olej


Troubu předehřejte na 180 °C. Papriky rozložte na plech, zastříkněte olejem a pečte 45 minut. Z vychladlých paprik stáhněte slupku a zbavte je stopek a semínek. Pokrájejte je na menší plátky a nechce je na papírových utěrkách oschnout. Posypte bylinkami. Papriky, bylinky a nasekaný česnek vložte do sklenice a zalijte olivovým olejem tak, aby byly zcela ponořené. Uzavřete a uchovejte v ledničce. Spotřebujte do týdne.

UZENÍ

Oblíbenou metodou konzervování masa, masných výrobků a ryb je uzení. Časově i technicky je uzení poměrně náročné a je k němu potřeba udírna. Zajišťuje však velmi chutné a voňavé výrobky. Pro uzení je nutné volit pouze maso té nejvyšší kvality.

Jak můžeme udit?


  • Studeným kouřem – při teplotě 20 – 25 °C. Takto udíme výrobky, které byly alespoň den předem naloženy v soli. Studeným kouřem se udí především ryby vhodné k dalšímu zpracování. Takto zpracované potraviny vydrží 14 dnů až 3 měsíce.
  • Teplým kouřem – při teplotě mezi 45 – 70 °C. Tento způsob se nejčastěji využívá k domácímu uzení masa. Maso je před uzením teplým kouřem vhodné ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Výsledný produkt má výraznou chuť a vůni.
  • Horkým kouřem – při teplotě 60 – 95 °C. Tento způsob není vhodný pro potraviny určené k dlouhodobějšímu skladování. Využíváme ho spíše pro vyuzení několika kusů masa k přímé spotřebě. Chuťově není maso uzené horkým vzduchem tolik výrazné.


Co můžeme udit?


  • Vepřové  - udit můžeme téměř všechny jeho části.
  • Hovězí – nejvhodnější pro uzení je zadní kýta.
  • Jehněčí, telecí a zvěřina – i zde je pro uzení nejvhodnější zadní kýta.
  • Drůbež – vhodná pro uzení jsou kuřecí, krůtí, husí i kachní stehna.
  • Ryby – můžeme udit celé, avšak řádně očištěné a vykuchané. Velké ryby je lepší vyudit na rozkrájené na filety.