Jak potravinám zajistit dlouhou životnost

Je mnoho způsobů, jak potravinám zajistit delší životnost. Vedle zamrazování, které jsme vám již detailně představili dříve, se jedná o sušení, nakládání, nebo uzení. Pojďme si jednotlivé metody představit. Před tím, než začnete potraviny připravovat pro jejich dlouhodobější uskladnění, se ujistěte, že zpracováváte čerstvé a kvalitní produkty. 

SUŠENÍ

Sušení je vhodný způsob pro zpracování ovoce a zeleninu. Zbavuje plody vody a zajišťuje jejich delší trvanlivost. Sušené potraviny si zachovávají svou chuť, aroma i velké množství důležitých látek. Dochází pouze k úbytku vitaminu C.

Co můžeme sušit?


Ovoce, zeleninu, bylinky, houby, maso, ryby,

Dobu sušení můžeme zkrátit pokrájením potravin na menší kousky a před samotným sušením je dobré je předehřát, aby si zachovaly svou původní barvu a chuť.


Jak můžeme sušit?


 • Volně na vzduchu – nejlevnější, zároveň časově nejnáročnější metoda. Ideální pro sušení ovoce a zeleniny s nízkým obsahem vody, bylinky a houby. Sušíme na teplém místě bez přímého slunečního záření.
 • V troubě – sušit můžeme v troubě s teplotou nastavenou na 60 – 70 °C. Mějte na paměti, že při sušení v troubě je důležité nechat pootevřená dvířka, aby z nich mohla odcházet odpařující se voda.
 • V sušičce – nabízí rychlý a pohodlný způsob, jak usušit potraviny. Je rozdělená do několika částí. V horní části se suší plody s menším obsahem vody, ve spodní pak ty vodnatější.

NAKLÁDÁNÍ

Nakládání zamezí znehodnocování potravin a zajistí tak jejich delší životnost. Zároveň však často mění chuť naložených potravin.

Co můžeme nakládat?


Zeleninu, houby, ovoce, maso.


Do čeho můžeme nakládat?


 • Ocet – do octa nakládáme zeleninu a houby.
 • Olej – pro nakládání musí být co nejkvalitnější. Do oleje nakládáme např. květák, rajčata, papriky, ale také sýry, ryby nebo bylinky.
 • Alkohol – je vynikajícím konzervantem. Čím více procent alkoholu tekutina obsahuje, tím vyšší je trvanlivost naložených produktů. Do alkoholu se nejčastěji nakládají nejrůznější druhy ovoce.
 • Sádlo – vhodné pro nakládání vepřového masa, škvarků nebo husích jater. Sklenice se sádlem je potřeba následně ještě zavařit.

Náš tip: Pečené papriky v oleji

4 – 5 velkých červených paprik
3 stroužky česneku
bylinky podle chuti (rozmarýn, tymián, oregano,...)
panenský olivový olej


Troubu předehřejte na 180 °C. Papriky rozložte na plech, zastříkněte olejem a pečte 45 minut. Z vychladlých paprik stáhněte slupku a zbavte je stopek a semínek. Pokrájejte je na menší plátky a nechce je na papírových utěrkách oschnout. Posypte bylinkami. Papriky, bylinky a nasekaný česnek vložte do sklenice a zalijte olivovým olejem tak, aby byly zcela ponořené. Uzavřete a uchovejte v ledničce. Spotřebujte do týdne.

UZENÍ

Oblíbenou metodou konzervování masa, masných výrobků a ryb je uzení. Časově i technicky je uzení poměrně náročné a je k němu potřeba udírna. Zajišťuje však velmi chutné a voňavé výrobky. Pro uzení je nutné volit pouze maso té nejvyšší kvality.

Jak můžeme udit?


 • Studeným kouřem – při teplotě 20 – 25 °C. Takto udíme výrobky, které byly alespoň den předem naloženy v soli. Studeným kouřem se udí především ryby vhodné k dalšímu zpracování. Takto zpracované potraviny vydrží 14 dnů až 3 měsíce.
 • Teplým kouřem – při teplotě mezi 45 – 70 °C. Tento způsob se nejčastěji využívá k domácímu uzení masa. Maso je před uzením teplým kouřem vhodné ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Výsledný produkt má výraznou chuť a vůni.
 • Horkým kouřem – při teplotě 60 – 95 °C. Tento způsob není vhodný pro potraviny určené k dlouhodobějšímu skladování. Využíváme ho spíše pro vyuzení několika kusů masa k přímé spotřebě. Chuťově není maso uzené horkým vzduchem tolik výrazné.


Co můžeme udit?


 • Vepřové  - udit můžeme téměř všechny jeho části.
 • Hovězí – nejvhodnější pro uzení je zadní kýta.
 • Jehněčí, telecí a zvěřina – i zde je pro uzení nejvhodnější zadní kýta.
 • Drůbež – vhodná pro uzení jsou kuřecí, krůtí, husí i kachní stehna.
 • Ryby – můžeme udit celé, avšak řádně očištěné a vykuchané. Velké ryby je lepší vyudit na rozkrájené na filety.