1. home
  2. Společenská odpovědnost firem
  3. Hezky česky ekologicy
  4. DOBÍJECÍ STANICE PRO ELEKTROMOBILY

U prodejen PENNY po celé České republice pro naše zákazníky intenzivně budujeme infrastrukturu pro dobíjení elektromobilů. Na začátku roku 2023 disponovala síť prodejen PENNY v Česku celkem 15 nabíječkami. Uvědomujeme si, že právě čas strávený nákupem se řadí k těm běžným každodenním situacím, které lze bez jakéhokoliv omezení využít k pohodlnému dobití svého elektrického vozu. U prodejen PENNY stavíme dobíječky, které poskytují alespoň dvě rychlodobíjecí přípojky o výkonu minimálně 50 kW, k nim pak přidáváme i dobíječky pro postupné nabíjení o výkonu 22 kW.Transformace automobilového sektoru směrem k elektromobilitě nabírá na obrátkách a tento trend je patrný i v Česku. Důkazem mohou být i statistiky dobíjení u nabíjecích stanic u prodejen PENNY. Zatímco v roce 2021 proběhlo u prodejen PENNY celkem 634 dobíjení, o rok později to bylo už 2056 dobíjení, což představuje více než 320% nárůst. Průměrně pak elektromobilisté u našich nabíječek strávili 46 minut a dobili do svého vozu 16,3 kWh elektrické energie. 


Jako první obchodní řetězec u nás jsme také umožnili zákazníkům dobíjet auta sluneční energií, když jsme již v roce 2018 ve spolupráci s energetickou společností E.ON uvedli v Praze Lehovci do provozu dobíjecí stanici vybavenou fotovoltaickou technologií. Tato nabíječka se řadí mezi 10 nejvyužívanějších nabíjecích stanic v celé síti společnosti E.ON, když na ní v roce 2021 proběhlo celkem 317 dobíjení o celkové dobíjecí kapacitě 6422 kWh. Střecha této rychlodobíjecí stanice je osazena 18 fotovoltaickými panely s celkovým výkonem 8,1 kWp. V případě slunečného počasí tak mohou řidiči čerpat energii přímo z panelů. Pokud slunce svítit nebude, je součástí systému i bateriové úložiště o kapacitě 34,8 kWh a teprve po jeho vyčerpání se systém přepne na odběr elektrické energie ze sítě.


O tom, že elektromobilita není jen doménou hlavního města, svědčí i skutečnost, že v roce 2022 byla naší nejvytíženější dobíječkou ta ve Znojmě, kde proběhlo 289 nabíjení s celkovou kapacitou 5533 kWh. Pro rok 2023 má PENNY ve svých plánech zvýšit celkový počet nabíječek u svých prodejen na 6