NAKUPUJTE HEZKY ČESKY
NAKUPUJTE HEZKY ČESKY

EDI FAKTURACE


Návod ke správné fakturaci pomocí EDI


Zde ke stažení (PDF 1,2 MB)


Přehled nejčastějších chyb v EDI faktuře ze stran dodavatelů:

1) V EDI faktuře chybí segment „MOA+79“ nebo v segmentu „MOA+79“ je uváděna chybná hodnota

2) V EDI faktuře v segmentech „NAD+BY“ a „NAD+SU“ chybí příznak země (např. „+CZ“). 

Správné řešení: Např. „+CZ“ - NAD+BY+8592784000007::9++PENNY MARKET s.r.o.+Počernická 257+RADONICE okr.Praha-Východ++25073+CZ


3) V EDI faktuře je dodavatelem identifikován artikl pomocí EDI EAN kódu (objednací EAN), ale je chybně fakturováno v KS množství.  Správně v EDI faktuře má být použit pro identifikaci artiklu EDI objednací EAN kód a fakturováno v kartonovém množství. Nebo lze využít pro identifikaci artiklu i KS (kusový/prodejní) EAN kód, ale zároveň musí být fakturováno v kusovém množství. (Viz níže detailní popis)


4) EDI Faktury by měly být odesílány na Penny bezprostředně po vystavení u dodavatele, nikoliv v balíku faktur jednou za 7-14 dní.


5) Číslo dodacího listu v EDI faktuře musí být shodné s číslem dodacího listu, který obdržíme při příjmu na našem skladě. Číslo dodacího listu musí být na dodacím listě jasně viditelné a nemělo by být zaměnitelné s jiným údajem.


6) Dodavatel musí zaslat nový el. certifikát na EDITEL 1-2 týdny před koncem platnosti el. certifikátu, nebo 1-2 týdny před aplikací/použití nového el. certifikátu v EDI komunikaci.


Použití EAN kódu v EDI faktuře

Obecně dodavatel musí pro použití EAN kódů v EDI faktuře dodržet následující pravidla:

a. Kusový artikl:

  • i. V EDI faktuře dodavatel může identifikovat artikl pomocí Objednacího/kartonového EDI EAN kódu, stejný EAN kód pod, kterým objednáváme dané artikly u dodavatele, a fakturovat v kartonovém množství. Cena za fakturovanou jednotku bude cena za karton.
  • NEBO
  • ii. V EDI faktuře dodavatel může identifikovat artikl pomocí Kusového/prodejního EAN kódu, stejný EAN kód, který je uveden na výrobku při prodeji, a fakturovat v kusovém množství. Cena za fakturovanou jednotku bude cena za kus.


b. Váhový artikl:

  • i. V EDI faktuře dodavatel může identifikovat artikl pouze pomocí Objednacího/kartonového EDI EAN kód, stejný EAN kód pod, kterým objednáváme dané artikly u dodavatele, a fakturovat v KG. Cena za fakturovanou jednotku bude cena za KG.
  • ii. Nelze pro identifikaci artiklu v EDI faktuře použít EAN kód na výrobku - „Váhový EAN kód“!
  • iii. Ve výjimečných případech, kdy dodavatel nemůže k identifikaci váhového artiklu použít objednací EAN, můžeme zaslat náš interní EAN kód (V), pod kterým by byl váhový artikl identifikován v EDI zprávě.