1. home
  2. Hana Střítecká letní stravování

Proč je důležité hlídat jídelníček během léta?

Léto je časem dovolených, setkávání se, grilování... zkrátka pohody, při které házíme starosti za hlavu. Jenže v letní náladě si málokdy hlídáme jídelníček, a tak děláme dietní chyby, které se můžou negativně podepsat na našem zdraví. Když je venku hic, ani se nám nechce moc jíst – to je normální. Přesto bychom neměli přežívat jen na lehkém salátu a tekutinách. A jak by měl vypadat správný letní jídelníček? To vám prozradí naše nutriční terapeutka Hana Střítecká. 


Kdo je Ing. Hana Střítecká, Ph.D. :


  • diplomovaná nutriční terapeutka,
  • ředitelka spolku FÉR potravina,
  • odborná garantka projektu S dětmi proti obezitě,
  • autorizovaná výživová poradkyně –⁠  akce pro veřejnost, kurzy pro výživové poradce,
  • vysokoškolská pedagožka –⁠ působí na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity Obrany v Hradci Králové a přednáší na Lékařské fakultě v Olomouci.

Nakupujte čerstvé a sezónní suroviny

V létě jsou přepravky obchodů plné české zeleniny a ovoce. Nekoukejte tedy po cizokrajných dovozech a s chutí se pusťte do plodů z našich polí, zahrad a sadů. A nemusíte skončit u salátu, vždyť známe spoustu lehkých letních receptů! Lečo, zeleninové karbanátky, květák na mozeček…V PENNY najdete vždy zeleninu od místních farmářů a pěstitelů. Více o značce Od českých farmářů najdete zde. Pokud preferujete biopotraviny, tak i s těmito produkty na vás v PENNY myslí a najdete zde i řadu my BIO.


Nesmíme zapomínat ani na velmi důležité bílkoviny, bez nich naše tělo nevydrží dlouho správně fungovat. Saláty tedy doplňte například rybou (v PENNY můžete nyní zakoupit například chlazené pstruhy), vajíčkem nebo alespoň sýrem. A pokud maso nejíte, vyměňte sýr z mléka za kvalitní tofu.

Jaká by měla být pravidla pro „zdravé“ letní grilování?

Večer, když trochu klesnou venkovní teploty, dostaví se obvykle i větší hlad. Spousta Čechů proto dávno propadla kouzlu grilování. A není se čemu divit! Grilovat se dá totiž prakticky cokoli. Inspiraci můžete nalézt ve výrobcích značky NA GRIL, kterou seženete exkluzivně jen v PENNY.  Jen je potřeba dodržet určitá pravidla, aby pokrm byl nejen dobrý, ale i zdravý:


  • Kupujeme kvalitní suroviny – s vysokým podílem masa a nízkým obsahem tuku. Maso marinujeme – je křehčí, stačí kratší doba přípravy a bylinky v marinádách obsažené mohou snižovat množství vytvářených nežádoucích látek. Maso (z řady DOBRÉ MASO nebo NA GRIL) a uzeniny nedáváme na gril zmrzlé. Zchlazené lze dávat na gril pouze maso mleté nebo ryby.


  • Odstraňujeme před pečením přebytečný tuk, po grilování okrájíme zuhelnatělé části. Chceme-li mít jistotu pořádného propečení, lze maso předpřipravit v troubě a na grilu už jen dotvoříme kůrku.


  • Pořádně si omýváme ruce i náčiní, které používáme, a dbáme na to, aby nám syrové maso nebo odkapávající krev nekontaminovala zeleninu nebo už hotové pokrmy.


  • Maso pravidelně otáčíme a používáme kvalitní oleje vhodné pro vysoké teploty.

Nesmíme ale zapomenout ani na pitný režim!

Vhodný nápoj by neměl být hodně sladký, velmi studený ani hodně sycený nebo s obsahem alkoholu. Ideální je proto čistá voda. Vyzkoušejte třeba pramenité vody TANJA z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. 


Voda bohužel ne každému chutná. Není ale třeba do ní hned přidávat šťávu. Stačí ji ovonět hrstí trochu pomačkaného bobulového ovoce (aby pustilo šťávu) nebo hrstí bylinek či okurky. Více osvěží i voda mírně (nikoli plně) sycená.


Přestože nám logika velí, že když se napiji velmi studeného nápoje, musím se schladit, je to jen prvotní pocit. Pro tělo jsou v létě optimální teploty kolem 16°C.