1. home
 2. Hana Střítecká stravování malých sportovců

Proč je důležitá vyvážená strava u sportujících dětí?

I ve sportu, a zde ještě více, platí, že strava má být pestrá a bohatá na různé živiny. Výživa sportujícího dítěte by měla být založena na čerstvých a kvalitně zpracovaných základních surovinách. Strava totiž musí pokrýt nejen regeneraci po výkonu, ale i růst a vývoj. Větší důraz by měl být kladen i na vyšší příjem bílkoviny, vápníku, železa, zinku a vitamínů skupiny B. A jak by měl vypadat správný jídelníček sportujícího dítěte? To vám prozradí naše nutriční terapeutka Hana Střítecká. 


Kdo je Ing. Hana Střítecká, Ph.D. :


 • diplomovaná nutriční terapeutka,
 • ředitelka spolku FÉR potravina,
 • odborná garantka projektu S dětmi proti obezitě,
 • autorizovaná výživová poradkyně –⁠  akce pro veřejnost, kurzy pro výživové poradce,
 • vysokoškolská pedagožka –⁠ působí na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity Obrany v Hradci Králové a přednáší na Lékařské fakultě v Olomouci.


Co ohlídat v jídelníčku malých sportovců:

 • děti by měly jíst vícekrát denně,
 • součástí jídla by měl být vždy kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny, v PENNY najdete ovoce a zeleninu od místních farmářů a bioovoce a biozeleninu značky my BIO, které mívají lepší chuť,
 • zdroje bílkovin by měly být různorodé: maso, ryby, sýry, jogurty, tvaroh, vejce i luštěniny,
 • před sportem sníst menší svačinu (banán, jablko s kouskem pečiva se sýrem) nebo i tyčinky se směsí oříšků a sušeného ovoce),
 • svačina je nutná i po výkonu (chleba s vejci nebo mléčný nápoj), pokud do hodiny nenásleduje večeře,
 • dodržovat pravidelný pitný režim,
 • během dne pít obyčejnou vodu, vyzkoušejte pramenité vody TANJA z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko,
 • těsně před výkonem nebo během něj můžete vodu i trochu naředit 100% džusem, v PENNY koupíte 100% jablečné nebo pomerančové džusy značky PURISSIMA.

Tipy na zdravé svačiny z PENNY

CRIP CROP

Vyzkoušejte také značku CRIP CROP, kde najdete výborné výrobky nejen pro přípravu snídaně pro vaše děti, ale také na svačiny. Zapékané nebo sypané müsli CRIP CROP je vynikající volbou pro snídani nebo svačinu. Ovesné kaše CRIP CROP, jež se doslazují třtinovým cukrem, jsou celozrnné, díky čemuž představují vynikající zdroj vlákniny. Novinkou dubna 2021 jsou bezlepkové kaše z pohanky, rýže nebo jáhel. Proteinové tyčinky CRIP CROP vhodné pro sportovce jsou ve třech příchutích: meruňka, belgická čokoláda a višně&malina. 

NATURALIA

NATURALIA je prémiová značka ořechů, sušeného ovoce a různých zdravých semínek, které skvěle chutnají a jsou prospěšné našemu zdraví. Kromě klasických balení si můžete koupit i verze NATURALIA Do kapsy v praktickém úzkém obalu (např. dýňová semínka, mix ořechů), které se skvěle hodí jako svačinka pro vaše děti.

Co strava dětí sportujících alespoň 3× týdně?

Zařaďte i druhé večeře bohaté na bílkoviny

V případě častěji sportujících dětí zařaďte i druhé večeře – tak hodinu před spaním. Stačí trochu tvarohu, skyru nebo sýru cottage, ideálně v přírodním provedení bez přídavků cukrů. Děti tímto způsobem získají bílkoviny pro regeneraci a růst. Zkuste čerstvý sýr BONÍK a tvaroh BONI z PENNY. Lze přidat i trochu hořkého kakaa, skořice nebo zakysané smetany. 


Nezapomínejte zvýšit přísun vitaminů skupiny B

Při zvýšeném příjmu bílkovin je potřeba zvýšit i přísun vitaminů skupiny B. Tuto skupinu vitaminů najdete v mase, kvasnicích a sýru. Jsou také v často opomíjených zdrojích sacharidů – luštěninách a obilovinách. Během dne je tedy vhodné připravit dětem alespoň jedno kvalitní, ideálně žitné, pečivo a čas od času zařadit třeba luštěninovou pomazánku, fazolový salát nebo čočku na kyselo.

Regeneraci usnadní omega 3 mastné kyseliny

Pro regeneraci, resp. potlačení zánětů, které během sportování vznikají, je potřeba mít ve stravě i dostatek omega 3 mastných kyselin. Najdete je v rybách, chia či lněných semínkách, ale třeba i v řepkovém oleji. Pokud ryba dětem nechutná, zkuste jim připravit rybičkovou pomazánkou nebo přidat ryby z konzervy do luštěninové pomazánky nebo salátu. Pokud ani to nezabere, sáhněte po doplňku stravy – kvalitním rybím oleji.