1. home
  2. Hana Střítecká - podzimní stravování

Podzimní počasí a jeho vliv na celkovou kondici.

Podzimní počasí umí být velmi kouzelné. Stromy se barví do širokého spektra barev, a když k tomu ještě vysvitne sluníčko, je to balzám na duši. Bohužel, ne vždy je podzim takový.  Přináší s sebou i mlhy a plískanice. Dny bývají kratší, studenější a sychravější. Musíme se více oblékat a nezapomínat na deštníky. 

To může mít samozřejmě dopad i na naše, ať už psychické nebo fyzické, zdraví.

Jak se i v tomto počasí dostat do pohody?


Začněte podporou imunitního systému. Toho nejlépe dosáhnete pravidelnou stravou, to je základ. I v tomto období platí, že jídlo na talíři by mělo být pestré a obsahovat všechny makroživiny.

Na co určitě nezapomínejte:

  • Vitamín C – každý ví, že zdrojem je hlavně ovoce. Dalším skvělým zdrojem jsou také brambory. Musíte je ale vařit ve slupce a loupat až po uvaření.

  • Ovoce – na podzim jsou skvělé například hrušky, ze kterých se dá udělat teplý salát s bylinkami, skořicí nebo zázvorem. Ideální i jako prevence proti nachlazení.

  • Zelenina – na podzim se skvěle hodí pečená, orestovaná nebo jako teplý salát. V PENNY najdete nabídku lokálních BIO produktů od značky myBIO.


  • Probiotika – ta získáte ze zakysaných mléčných výrobků BONI, které se dají skvěle doplňovat právě zmíněným ovocem, ale také z kvašené zeleniny. V Čechách je typické kysané zelí, které u nás zakoupíte od značky KARLOVA KORUNA.  


  • Bílkoviny – na podzim se tradičně konzumuje jeden druh masa, a to zvěřina. Jde o velmi kvalitní maso bohaté na železo a vitamín B12. Výhodou je, že většina klasických receptů obsahuje i velké množství zeleniny, byť je v závěru třeba rozmixována do omáčky.

  • Vitamín D – Najdete v rybách a rybích produktech. Kusovou rybu si vychutnejte jednou týdně a jednou také nějaký kousek z konzervy. Tyto produkty máme v PENNY pod značkou GRAN MARE.

  • Zinek a hořčík – Obsahují luštěniny, oříšky a semínka. Opravdu hodně zinku je například v dýňových semínkách. PENNY nabízí široký výběr těchto produktů z řady NATURALIA.

Skvělé podzimní recepty

Využijte sílu bylinek a přírodních antivirotik.

Jak na posílení imunity, tak na zahnání stresu a zklidnění můžete využít sílu bylinek. Ať už do vaření nebo zejména do nápojů. Teplé čaje značky KOUZELNÝ ČAJ nebo mírně alkoholické nápoje se v podzimních plískanicích hodí. Skvělý je zázvor, skořice, hřebíček, máta, meduňka, ale třeba i levandule nebo šalvěj

Při projevech nachlazení pak přijde na řadu lipový a bezový květ nebo heřmánek. Některé z těchto bylinek, ať už samostatně nebo v kombinacích, najdete právě v řadě KOUZELNÝ ČAJ. Pomoci může i odvar z majoránky – i tu v PENNY najdete mezi kořením.


Neměli bychom zapomenout ani na přírodní antivirotika, která v rámci boje s nachlazením velmi pomáhají. Jde o cibuli a česnek. Pokud nemáte problém se žlučníkem, určitě se nebojte tyto suroviny do jídelníčku zapojovat více než v létě. Antivirotika ale nejsou jen v česneku a cibuli. Podobné účinky mají i tzv. betaglukany, které jsou v hlívě ústřičné nebo třeba v kvasnicích, tedy takový guláš z hlívy nebo drožďové knedlíčky v poctivém vývaru vám jistě udělají dobře.

Imunita a zdraví není jen o stravě.

Vhodné je zařadit také otužování. Nemusíme hned plavat v ledové vodě. Dobrým začátkem může být třeba snížení teploty vody alespoň o polovinu ke konci sprchování. Dobré je také začít pravidelně navštěvovat saunu.


A na závěr ještě jedna poznámka k hygieně. V době různých viróz platí více než kdy jindy - kýchejte do kapesníku, zakrývejte si při kašlání ústa a pak si jděte umýt ruce. Ale to je snad už pro každého samozřejmostí.

Podívejte se i na další článek nutriční terapetuky Hany Střítecké.